Zamknij

  SKONTAKTUJ SIĘ

  Zostaw nam swoje dane kontaktowe - wrócimy z informacją w dogodnym dla Ciebie przedziale godzinowym!

  Wybierz godzinę kontaktu
  Wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie i wykorzystywanie moich danych osobowych zgodnie z treścią ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz.U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) przez Marina Developer Sp. z o.o.
  Wyrażam zgodę na przesyłanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej i numeru telefonu komórkowego skierowanej do mnie informacji handlowej.


  Zamknij

  Inwestycje mieszkaniowe

  ClubHouse CLUBHOUSE Szczecin Więcej
  Apartamenty Warszewo Apartamenty 101 Szczecin Więcej
  Półwysep Dziwnów Półwysep Dziwnów Dziwnów Więcej

  Inwestycje komercyjne

  Judyma JUDYMA Szczecin Więcej
  Hangar HANGAR Szczecin Więcej
  Zamknij
  Apartamenty Warszewo Apartamenty Warszewo Szczecin Więcej
  Międzywodzie Park Międzywodzie Park Międzywodzie Więcej
  Warszewo Przy Parku Warszewo Przy Parku Szczecin Więcej
  Inwestycja:
  Apartamenty Warszewo
  Zmień

  Na czym polega różnica między umową rezerwacyjną, przedwstępną a deweloperską?

  Na czym polega różnica między umową rezerwacyjną, przedwstępną a deweloperską? Każdy z nas marzy o własnych czterech kątach. W końcu przychodzi moment, w którym jesteśmy w stanie sobie na nie pozwolić. Najczęściej zaopatrujemy się wtedy we własne mieszkanie, na których popyt jest w dzisiejszych czasach naprawdę ogromny. Zanim jednak wejdziemy w jego posiadanie, będziemy musieli podpisać z deweloperem umowę. Co ciekawe, najczęściej nie jedną, a co najmniej kilka. Dziś skupimy się na tych najczęściej zawieranych, starając się tym samym wskazać różnice między nimi.

  Różnice między różnymi rodzajami umów

  Istnieją trzy różne rodzaje umowy, które najczęściej podpisuje się przy chęci zakupu mieszkania. Zdecydowanie najczęściej podpisuje się każdą z nich. Ich główna różnica polega bowiem na głównym celu ich zawierania. Na samym początku zawsze zawiera się umowę rezerwacyjną. W jej przypadku deweloper zapewnia klienta, z którym ją zawiera, że zatrzyma dla niego konkretne mieszkanie na określony przez siebie czas. Pobierze za to opłatę rezerwacyjną, która nie będzie zwrotna w przypadku osoby, która sama się wycofa. Jeżeli jednak to deweloper zdecyduje się zerwać umowę, zwróci opłatę rezerwacyjną klientowi. Tego typu umowę zwykle podpisuje się na wczesnych etapach budowy, często zanim w ogóle dany budynek zacznie się stawiać. Zarówno kwota opłaty rezerwacyjnej, jak i czas obowiązywania umowy to kwestie ściśle indywidualne.

  Umowa przedwstępna stawia z kolei za cel podpisanie w przyszłości umowy właściwej, której warunki zwykle są określane już w umowie przedwstępnej. Ta zazwyczaj zawiera zobowiązanie dewelopera związane z przekazaniem praw odrębnej własności lokalu mieszkalnego na kupującego. Ten z kolei zobowiązuje się w niej do zapłaty z góry określonej ceny za owe mieszkanie. Umowa określa również harmonogram płatności, zazwyczaj zakładający natychmiastowe wpłacenie zadatku i późniejsze dopłacanie kolejnych kwot, zależnie od tego, jak szybko będzie realizowana inwestycja. Zadatek jest oczywiście wliczany w całość należnej kwoty. Umowa przedwstępna powinna zostać spisana w formie aktu notarialnego – nie zawsze jednak tak się dzieje.

  Umowa deweloperska to rodzaj umowy, w którym definiuje się procedurę nabycia mieszkania, a jednocześnie w sposób już niemal ostateczny określa zobowiązania finansowe nabywcy. Podpisując umowę deweloperską tak właściwie zobowiązuje się do zawarcia tak zwanej umowy finalnej w z góry określonym momencie w przyszłości (zwykle po zakończeniu inwestycji mieszkaniowej). Umowa ta jest zatem najbardziej formalną i zobowiązującą, ale i – zaraz za umową finalną – najistotniejszą z wszystkich istniejących w kontekście mieszkań.

  Która z umów jest najkorzystniejsza?

  Wiele osób, które spotykają się z wszystkimi z powyższych umów zastanawiają się, która z nich jest korzystniejsza. Na to pytanie jednak tak naprawdę nie da się odpowiedzieć. Należy bowiem zwrócić uwagę na podstawową różnicę, na której skupiliśmy się powyżej, a która dotyczy głównego celu podpisywania umowy. Każda z nich ma na celu zabezpieczenie dewelopera oraz najemcy i każda może się okazać dla nich ważna. Można więc powiedzieć, że każda z nich daje też obu stronom równomierne korzyści, które mogą okazać się bardzo istotne w całym procesie związanym z zakupem mieszkania.

  Najkorzystniejsza jest zawsze ta umowa, którą zawiera się na odpowiednich dla siebie warunkach. Nie można więc pomijać przeczytania każdej z nich (mimo że potrafią one zajmować nawet kilkaset stron) ze szczególnym zwróceniem uwagi na kwestie finansowe, ewentualne odstępne oraz to, do czego zobowiązuje się deweloper. Należy bowiem mieć świadomość co do tego, że będzie on trzymał się tej umowy kurczowo, w żadnym przypadku nie oferując nic ponad to, co zostało w niej zawarte. To z kolei oznacza, że każda umowa może być niekorzystna, ale i korzystna. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku oraz zapisów. Trzeba jednak powiedzieć, że zazwyczaj to więksi deweloperzy są tutaj lepsi. Rzadziej starają się bowiem złapać klientów na „haczyki” i uniknąć robienia tego, do czego tak właściwie się zobowiązali. Wiedząc, na czym polega różnica między umową rezerwacyjną, przedwstępną a deweloperską można łatwiej takie rzeczy wychwycić.

  Warto wiedzieć: niezależnie od rodzaju umowy, jaką się podpisuje, zawsze należy nadawać priorytet deweloperom, którzy działają na rynku już od dłuższego czasu. Wtedy to bowiem posiadają oni odpowiednio wypracowane schematy nawiązywania współpracy z klientami. Dobrze byłoby, gdyby deweloper miał już na swoim koncie kilka udanych inwestycji – wtedy też będzie można mieć pewność, że wszystko z nim będzie się układać po myśli.

  Podsumowanie

  Chcąc zakupić własne mieszkanie, a zatem po prostu zdobyć się na jedną z najważniejszych inwestycji we własnym życiu, trzeba rozważyć wiele rzeczy. Jedną z tych podstawowych jest dowiedzenie się tego, na czym polega różnica między umową rezerwacyjną, przedwstępną a deweloperską. Każda z tych umów z pewnością przewinie się w rozmowach z deweloperem. Dlatego też bardzo istotna jest wiedza w kwestii tego, co one oznaczają i czym się różnią. Zwłaszcza że to właśnie one definiują wszelkie zobowiązania – nie tylko nabywcy mieszkania, ale też dewelopera, który stawia dla niego mieszkanie. Zorientowanie w temacie pozwoli podejść do tego wszystkiego bardziej świadomie.

  Na czym polega różnica między umową rezerwacyjną, przedwstępną a deweloperską?