Kto to jest deweloper? Deweloper to inwestor, projektant, budowniczy i pośrednik w obrocie nieruchomościami. Często przejmuje również funkcje firmy zarządzającej, która utrzymuje i naprawia obiekt po uruchomieniu. Deweloper odpowiada za pełny cykl prac związanych z utworzeniem kompleksu mieszkalnego i dalszą sprzedażą nieruchomości. Deweloperzy zagospodarowują niezamieszkałe działki, budując na nich różne obiekty: mieszkania, biurowce, centra handlowe i tak dalej. Głównym zadaniem przedsiębiorców w obszarze deweloperskim jest czerpanie zysków z nieruchomości. Na przykład firma znajduje działkę, kupuje ją, buduje centrum biznesowe i odsprzedaje. W procesie pełni funkcję inwestora, projektanta, dewelopera, firmy zarządzającej, pośrednika w handlu nieruchomościami.
Główne zadania dewelopera
Deweloper to podmiot gospodarczy, który kupuje i rozwija obiekty nieruchomości (domy, lokale i działki) w celu ich sprzedaży i czerpania z nich zysku. Deweloper przeprowadza analizę ekonomiczną inwestycji i projektuje przyszły obiekt, dobiera odpowiednią działkę pod budowę. Odpowiada również za uzyskanie pozwolenia na budowę projektowanego obiektu, znalezienie firmy budowlanej oraz pośredników w realizacji gotowego obiektu.
Deweloper wykupuje działkę, opracowuje od podstaw koncepcję zespołu mieszkaniowego: styl architektoniczny, rozkład mieszkań, rozwiązania inżynierskie, projekty zespołów wejściowych i małej architektury. Zajmuje się również przygotowaniem dokumentów aż do uzyskania pozwolenia na budowę, potem organizuje prace budowlane. Aby sprzedawać obiekty, deweloper zwraca się również do pośredników, agencji nieruchomości lub tworzy własny dział sprzedaży.
Funkcje dewelopera
Zazwyczaj deweloper realizuje proces budowy pod klucz: projektuje obiekt, pozyskuje inwestorów, kupuje grunt, uzyskuje pozwolenie na budowę, znajduje firmę budowlaną i agencję nieruchomości odpowiedzialną za sprzedaż finalnego lokalu. Kupujący zawierają umowy z deweloperem, który później ponosi pełną odpowiedzialność za wypełnienie zobowiązań. Profesjonalista budowlany zajmuje się również rozwiązywaniem wszelkich bieżących problemów finansowych.To specjalista musi znaleźć inwestorów, obliczyć wszystkie wydatki i ryzyka. Deweloper komunikuje się z bankami w przypadku konieczności zaciągnięcia kredytu na budowę.
Funkcje:
- Nabycie działki i ocena jej potencjału komercyjnego.
- Analiza rynku nieruchomości w celu określenia najbardziej efektywnego sposobu użytkowania obiektu.
- Opracowanie wstępnego planu formatu, objętości, powierzchni i celu funkcjonalnego przyszłego projektu.
- Opracowanie pierwotnej koncepcji obiektu.
- Tworzenie szkicu projektu.
- Uzyskanie pozwolenia na budowę.
- Monitorowanie postępów budowy.
- Prowadzenie badań marketingowych.
- Sprzedaż gotowego obiektu.
Kryteria wyboru wiarygodnego dewelopera
- Aby wybrać wiarygodnego dewelopera, musisz przestrzegać pewnych kryteriów. Pierwszym kryterium jest liczba realizowanych obiektów. Im więcej, tym lepiej. Warto również zwrócić uwagę na rejonizację projektów realizowanych przez dewelopera. Jeśli firma działa w kilku regionach, świadczy to o jej skali.
- Historia pracy na rynku. Duże firmy działają na rynku od co najmniej 10-15 lat. W tym okresie tworzą historię działalności. Im mniej opóźnień, niedotrzymanych terminów i sporów sądowych w historii firmy, tym lepiej.
- Dostępność dokumentacji projektowej. Łatwo to sprawdzić – deweloper musi zamieścić wszystkie dokumenty na swojej stronie internetowej. Należą do nich dokumenty własności działki, pozwolenie na pracę odpowiadające rodzajowi obiektu oraz umowa ubezpieczenia OC dewelopera. Jeśli brakuje jednego z tych dokumentów, lepiej nie kontaktować się z takim deweloperem.
- Partnerzy i inwestorzy. Jeśli wśród partnerów dewelopera są duże banki, to również jest to dobry znak. Wiarygodność reputacji dewelopera potwierdzają wśród partnerów znane firmy budowlane.
- Umowa deweloperska. Powinna zawierać jak najwięcej informacji o deweloperze, z wyszczególnieniem praw i obowiązków stron. Umowa musi zawierać dokładną charakterystykę obiektu, pełną cenę usług, terminy dostawy, warunki dokonywania płatności, gwarancje za obiekt.
- Recenzje klientów. Negatywne recenzje w Internecie mogą dotyczyć każdego, nawet najbardziej niezawodnego dewelopera. Ale jeśli jest ich za dużo, to jest okazja do zastanowienia.
Wybierając solidnego wykonawcę, należy pamiętać, że nowa budowa odbywa się teraz według schematu finansowania projektu. Jeśli mówimy o samym deweloperze, to najlepiej skupić się na jego doświadczeniu, sprawozdaniach finansowych i reputacji na rynku nieruchomości.
Źródła finansowania inwestycji dewelopera
Oprócz powyższych kryteriów warto zwrócić uwagę na źródła finansowania. Najbezpieczniejszą opcją jest budowa kosztem środków własnych dewelopera. Realizując projekt na kredyt istnieje ryzyko zamrożenia obiektu w przypadku opóźnienia w płatnościach przez dewelopera. Największe ryzyko występuje podczas pracy z pieniędzmi inwestorów. W takim przypadku ewentualne błędy dewelopera grożą zamknięciem placu budowy lub zwiększeniem kosztów inwestycji.