Pływanie niewielkimi łódkami o charakterystycznym kształcie przypominającym kajak było znane już w starożytności. Wtedy był to rodzaj transportu wodnego, dziś natomiast kajaki wykorzystywane są w sporcie oraz w celach rekreacyjnych. Dowiedz się, jak i gdzie można miło oraz aktywnie spędzić czas w okolicach inwestycji Półwysep Dziwnów!
Sport dla każdego
Kajaki jako niewielkie łódki, najczęściej jedno- lub dwuosobowe, świetnie się sprawdzają w transporcie. W porównaniu do innych jednostek pływających, są proste w obsłudze i nie generują żadnych spalin ani hałasu. Te wszystkie cechy sprawiają, że Dziwnów i okolice to doskonałe miejsce dla entuzjastów kajakarstwa. Zatoki, zalewy, jezioro i morze – w tych miejscach można swobodnie poruszać po wodzie kajakiem. Poniżej przedstawiamy, gdzie w okolicach naszej inwestycji można wybrać się na kajaki!
Kajakiem przez Jezioro Martwe
Jezioro Martwe to zbiornik wodny, który kiedyś stanowił ujście rzeki Dziwny. Niestety ujście uległo naturalnemu wypłyceniu, a połączenie zostało zasypane. Dziś jezioro jest domem dla wielu ciekawych gatunków ptaków, jego wody są zawsze gładkie, a wokół panuje spokój i cisza. To doskonały akwen do spokojnego poznawania wybrzeża i interesującego ukształtowania terenu na pokładzie kajaka. Pływając po jeziorze niewielką łódką napędzaną wiosłami, nie zakłócisz spokoju żadnych mieszkańców lasu ani łowiących przy brzegu wędkarzy.
Kajakiem po zatoce i zalewie
Dla osób żądnych samodzielnego poszukiwania i odkrywania nowych lądów doskonale sprawdzi się wyprawa po Zatoce Wrzosowskiej i Zalewie Kamieńskim. Najwygodniej będzie wystartować Ci ze wschodniego brzegu – jest tam dużo płycizn i wiele pięknych plaż. Z Dziwnówka możesz też swobodnie wybierać się różne na wyprawy, na przykład do sklepu na przeciwległy brzeg z wykorzystaniem drogi wodnej. Możesz też odwiedzić w ten sposób miejscowości, takie jak najbliżej usytuowane Wrzosowo lub trochę dalsze Żółcino. Jeżeli kajakarstwo to sport, który uprawiasz często i masz już trochę doświadczenia w pływaniu, na pewno zainteresuje Cię dłuższa wyprawa w górę rzeki Dziwna. Trzeba wypłynąć wtedy z Zatoki Wrzosowskiej i przez Zalew Kamieński wpłynąć w węższy nurt Dziwnej. Dobrze zaprawieni kajakarze mogą dotrzeć w ten sposób aż do Wolina, a po drodze zwiedzać niewielkie miejscowości położone przy obu brzegach.
Kajakarstwo morskie
Okolice Dziwnowa są szczególnie atrakcyjne dla osób, które lubią sporty wodne. Możesz skorzystać z jeziora, wybrać się na wyprawę po zatoce lub zalewie czy popłynąć rzeką, ale wyjątkowo ciekawe i jednocześnie najtrudniejsze jest pływanie kajakiem po morzu. Do tego celu należy być oczywiście dobrze przygotowanym – zarówno pod względem umiejętności, jak i sprzętu. Pływanie po morzu wymaga kilku niezbędnych modyfikacji konstrukcji kajaka i koniecznego wyposażenia. Przede wszystkim zaopatrz się w kamizelkę ratunkową, a ewentualny bagaż umieść w wodoszczelnym opakowaniu. Same kajaki morskie są dłuższe i węższe od śródlądowego sprzętu, a ich pokład jest szczelnie zamknięty – tak, aby woda nie wlewała się do środka, gdyby pojawiły się fale. W wyposażeniu kajak powinien posiadać także specjalną pompkę do szybkiego pozbywania się wody, która mimo zabezpieczeń dostała się do środka. Pływanie w morzu dostarcza zupełnie odmiennych wrażeń niż spokojne rejsy po jeziorach lub wzburzonych rzekach i dedykowane jest zaawansowanym już kajakarzom.
Skąd wziąć kajak?
Wiele osób posiadających własny sprzęt wozi go na dachu swojego samochodu, ale posiadanie kajaka często wiąże się z trudnościami przechowywania go w czasie, kiedy nie jest akurat wykorzystywany. Znacznie mniej problemów stwarzają dmuchane kajaki – po pływaniu wystarczy je osuszyć i zwinąć. Taki pakunek jest znacznie łatwiejszy do przechowywania nawet w niewielkim mieszkaniu. Niestety, dmuchane jednostki charakteryzują się prawie zawsze trochę gorszymi właściwościami opływowymi i mniejszym komfortem podczas rejsu. Właśnie dlatego warto skorzystać z jednej z wielu szkółek i wypożyczalni sprzętu wodnego, które znajdują się w Dziwnówku i okolicach.
Życzymy przyjemnych wojaży!